توصیه های عمومی برای زندگی دانشجویی

۱۵ دی ۱۳۹۴ | ۱۵:۰۵ کد : ۱۲۹۸ رویدادها
تعداد بازدید:۲۱۷۴
(به خصوص زندگی خوابگاهی)

· اولین ومهمترین نکته ای که برای زندگی در خوابگاه باید به آن توجه داشت ،اعتماد به افراد بر اساس شناخت بوجود آمده است .تجربه نشان داده است کسانی که به سرعت با هم اتاقی های خود صمیمی شده و ریزترین مسائل شخصی خود را با آنها درمیان می گذارند، در آینده دچار مشکل شده اند.

· اجازه دهید خانواده شما دوستان وهم اتاقی های تان را بشناسند وکما فی السابق از اینکه با چه کسانی ودرچه زمان هایی از خوابگاه خارج می شوید اطلاع داشته باشند .این امر موجبات تضمین امنیت شما رافراهم می آورد .

· حتی الامکان از آوردن اشیاء گرانقیت، زیورآلات و پول نقد زیاد به اتاق های خوابگاه خودداری نمائید.دستگاههای خودپرداز تعبیه شده در دانشگاه ها قطعاً پاسخگوی نیازهای اضطراری شما به پول نقد خواهند بود.در صورتی که برای آوردن لپ تاپ به اتاق های خوابگاه ضرورتی احساس می کنید ،حتما ً شماره سریال... آن را یادداشت و در جای امنی قرار دهید تا در صورت نیاز بتوانید به آن استناد کنید.

· از دادن رمز لپ تاپ وگوشی همراه خود حتی به نزدیکترین دوستانتان نیز خودداری فرمائید. بارها وبارها از این مسئله جهت سرقت اطلاعات شخصی وخانوادگی افراد سوء استفاده شده است . همیشه از اطلاعات مهم موجود در لپ تاپ تان یک نسخه پشتیبان تهیه کنید .

· سعی کنید به جای نگهداری پول نقد ، ازکارت های اعتباری استفاده کنید اما به هیچ عنوان رمزِکارت خود را بر روی آن ننوشته ویا به دوستتان نگویید .

· تلاش کنید همواره در ساعت مجاز ورودِ به خوابگاه، اتاقی که توسط سرپرستی برای تان در نظرگرفته شده حضور داشته باشید .

· درصورت داشتن بستگانی که با اجازه والدین تان، می توانید زمان هایی را در منزل ایشان به سر ببرید، قبل از خروج از خوابگاه،عدم حضورشبانه و تاریخ بازگشت را به مسئولین خواگاه اطلاع دهید .

· در مقابل دعوت هم اتاقی هایتان در انجام رفتارهای ناهنجار وغیرقانونی مقاومت کرده ومراتب را به سرپرستی خوابگاه اطلاع دهید واز هرگونه بحث وبرخورد شخصی با آنان بپرهیزید.

· کلید اتاق خود را در دسترس افرادنامطمئن قرار ندهید ، وبا تقبل هزینه اندک تکثیر از کلید اتاق به تعداد افراد ساکن در آن از عواقب نامطلوب احتمالی پیشگیری نمائید.

· مطابق قانون هرگونه جابجایی اتاق ها،وسائل و... باید با اطلاع مسئولین خوابگاه باشد.

· هنگام خروج از اتاق حتی برای چند لحظه کوتاه،درب اتاق را قفل نمائید.

· در صورت خروج طولانی از اتاق، وسایل برقی را از پریز خارج نمائید.

· کارت دانشجویی خود را برای تردد یا ... در اختیار دوستانتان قرار ندهید ، در صورت ارتکاب به هر نوع تخلفی با این کارت،مسئولیت مستقیم برعهده شماست .

· از دادن هرگونه اطلاعات یا مشخصات از محل خوابگاه یا دوستان خود به افراد ناشناس خودداری نمائید.

· هنگام تماس تلفنی افرادی که آن ها را نمی شناسند و خود را از مسئولین دانشگاه معرفی می کنند با گرفتن شماره تماس شان و پس از حصول اطمینان از صحت گفته های ایشان ،خودتان اقدام به برقراری تماس نمائید .

· سعی نمائید بسته ای را جهت تحویل به یکی از ساکنان خوابگاه از افراد متفرقه قبول نکنید.

· در صورتیکه دچار مسئله خاص پزشکی می باشیدحتما مراتب را به سرپرستی خوابگاه اطلاع دهید ،ضمناً از دریافت هرگونه دارو از دوستانتان ویا استفاده سرخود وبی رویه از داروها جداً خودداری نمائید .

· تاحد امکان از در اختیار گذاشتن شماره تلفن همراه تان به دیگران خودداری نمائید .هرچه تعداد کمتری از افراد به شماره شما دسترسی داشته باشند ،امکان سوء استفاده ویا ایجاد مزاحمت برای شما کاهش می یابد .

· دانشجویان گرامی علی الخصوص دانشجویان دختر ، از گرفتن عکس های دسته جمعی بدون پوشش اسلامی با دوربین های متفرقه خودداری فرمائید. بارها دیده شده این عکس ها محل سوء استفاده افراد سودجو قرار گرفته است.

· از شرکت در اردوهای بدون مجوزی که برخی دانشجویان ، بعضاً به صورت مختلط ودر ایام تعطیل می باشد ، جهت جلوگیری از هرگونه تبعات منفی احتمالی خودداری فرمائید .

· در صورتی که به هردلیل دچارمسئله ومشکل شدید که نیاز به مشورت باشد کارشناسان مرکز مشاوره،برای کمک به شما آماده می باشند، لذا از طرح مسئله با افراد غیرکه موجب گسترده ترشدن مسئله می گردد، خودداری نمائید.

· خواهران عزیز توجه نمائید، همراهی یک یاچند آقا در گردش های دسته جمعی در خارج از دانشگاه،صرف داشتن نسبت فامیلی با یکی از دانشجوها نباید مایه آرامش خیال شما باشد ،بعضاً دیده شده اینگونه همراهی ها،دامی است که با برنامه ریزی قبلی برای اغفال شما گسترده می گردد.

· اگر به دلیل نیاز مالی درخارج از وقت کلاسی، می خواهید مشغول به کار شوید، اولاً از سلامت اخلاقی محیط مزبور اطمینان حاصل کرده ، ثانیاً آدرس وتلفن محل کار خود را جهت استفاده در صورت لزوم،دراختیار خانواده،دوستان ویا مسئول خوابگاه قرار دهید.

· درصورت بروز اتفاقات وحوادث مترقبه،نیاز به فوریت های پزشکی و...در اسرع وقت مراتب را به مسئولین خوابگاه اطلاع دهید.

· حتی الامکان ازنگهداری اطلاعات وعکس های شخصی در لپ تاپ وگوشی تلفن همراهتان خودداری نمائید ودرصورت ضرورت اینکار،بر روی چنین فایل هایی قفلی مناسب بگذارید.همچنین در صورت تحویل این وسایل برای انجام تعمیرات ، ضمن اینکه محل تعمیرات شناخته شده باشد، رسید صادره را همواره نزد خود نگهداری کنید تا در صورت بروز هرگونه اتفاق یا سوء استفاده از اطلاعات موجود در اقلام فوق الذکر، امکان پیگیری و برخورد از طریق مراجع ذیصلاح با فرد خاطی وجود داشته باشد.

· ممکن است پیامک هایی از سوی افراد ناشناس دریافت کنید که شما را برای شرکت در همایش ،کنگره ویا تجمعی دعوت می نماید .از آنجا که تجربه نشان داده این پیامک ها می تواند هدفدار وسازماندهی شده باشد، لطفاً جهت تامین وتضمین سلامت خود در چنین مواقعی مراتب را به مسئولین اطلاع دهید .

و اما سخن آخر

در صورتیکه به هردلیلی از سوی هر فردی به بهانه داشتن عکس واطلاعات محرمانه شخصی مورد تهدید واقع شدید ، بدون داشتن هیچ واهمه ای مراتب را ابتدا به انتظامات خوابگاه وسپس به اداره کل حراست دانشگاه اطلاع دهید.این عزیزان برای تامین و تضمین امنیت وکمک به شما اینجا هستند. پس به جای دوستان کم تجربه از ایشان کمک بخواهید.

آخرین ویرایش۱۵ دی ۱۳۹۴

( ۴ )

نظر شما :